چه زمانی روغن گیربکس را باید تعویض کرد؟

بدون شک با توجه به افزایش قیمت خودرو و کاهش توانایی مردم برای خرید خودروهای بهتر، مردم باید توجه بیشتری به خودروهای خود داشته باشند و همواره مراقب آنها باشند. تعویض روغن گیربکس خودرو نیز یکی از مهم ترین عموامل و مسائلی می باشد که بر روی سلامت خودرو تاثیر می گذارد و حتی موجب افزایش طول عمر خودروی شما خواهد شد. در این مطلب به اینکه چه زمانی روغن گیربکس خودرو را باید تعویض کرد اشاره خواهیم کرد.

روغن گیربکس خودرو

روغن گیربکس خودرو یا همان روغن جعبه دنده چیست؟

بیایید از اصول اولیه به توضیح روغن گیربکس خودرو برویم. Vaskazin یک کلمه روسی است که به روغن گیربکس ترجمه می شود. روغن کاری عموماً برای قطعات متحرک و سایر ماشین آلات مورد نیاز هستند. بدون روغن، قطعات متحرک به آرامی و به راحتی حرکت نمی کنند و کار کردن را تقریبا غیرممکن می کند. روغن جعبه دنده یا روغن گیربکس یا واسکازین نیز نوعی روان کننده است که گیربکس یا قطعاتی از خودرو که در داخل گیربکس قرار گرفته اند را روغن کاری می کند تا به درستی کار کند.

این روغن همچنین به روغن کاری سایر قسمت های خودرو مانند دیفرانسیل و جعبه فرمان نیز کمک می کند. برای گیربکس که رابط بین موتور و چرخ هاست وجود روغن گیربکس خودرو بسیار واجب و ضروری می باشد. زیرا گیربکس نیروی تولید شده توسط موتور را به چرخ ها منتقل می کند. چرخش و حرکت چرخ ها توسط گیربکس انجام می شود. بنابراین باید بسیار مراقب آن بود و به مشکلاتی مانند تعویض روغن گیربکس توجه کرد.

بیشتر بخوانید: چه زمانی به کارشناسی تشخیص رنگ خودور کرج نیاز داریم؟

بهترین موقع برای تعویض روغن گیربکس چه زمانی است؟

فرقی نمی کند گیربکس دستی باشد یا اتوماتیک. در هر صورت روغن گیربکس خودرو باید تعویض شود. اما چرا و چه زمانی؟ دلیل آن در قسمت قبل توضیح داده شد، اما اجازه دهید گیربکس اتوماتیک و گیربکس دستی را از هم جدا کنیم و کمی بیشتر در این مورد صحبت کنیم.

مقالات مرتبط  آشنایی با کارشناسی خودرو

تعویض روغن گیربکس اتوماتیک

گیربکس های اتوماتیک گرمای بیشتری نسبت به گیربکس های دستی تولید می کنند. این افزایش دما است که کیفیت روغن را کاهش می دهد. فرسودگی قطعات در گیربکس نیز یک دلیل اضافی است که زمان تعویض روغن گیربکس خودرو را به تاخیر می اندازد.

بنابراین، توجه داشته باشید که اگر نمی خواهید عملکرد خودروی خود را با مسائل قابل پیشگیری تحت تاثیر قرار دهید، روغن را به موقع تعویض کنید. نظر کارشناس در مورد زمان تعویض روغن گیربکس خودرو اتوماتیک هر 100000 تا 150000 کیلومتر است. البته زود تر اقدام کردن و تعویض روغن گیربکس هر 50000 کیلومتر ضرری ندارد.

اگر برای خرید خودرو دست دوم و یا نو نیاز به کارشناسی خودرو کرج دارید پیشنهاد ما به شما کرج کارشناس است زیرا تمام کارشناسان خبره هستند و در کمترین زمان ممکن به محل مورد نظر شما برای کارشناسی خودرو اعزام می شوند.

روغن گیربکس خودرو

تعویض روغن گیربکس خودرو دستی

در گیربکس های دستی معمولا روغن گیربکس خودرو پس از مدتی استفاده از خودرو آلوده می شود. البته ممکن است روغن همچنان کیفیت و حالت طبیعی خود را حفظ کند، اما در حقیقت آلوده است. در واقع، با گذشت زمان، سایش چرخ دنده ها و یاتاقان ها باعث تولید ذرات ریز فلزی در روغن گیربکس می شود. ذراتی که مایعات را غلیظ و آلوده می کنند. این آلودگی باعث می شود روغن گیربکس نتواند عملیات روغن کاری مناسب را انجام دهد. بنابراین، باید بدانید که چه زمانی باید روغن گیربکس دستی را تعویض کنید.

کارشناسان و تکنسین ها معتقدند تعویض روغن در هر 50 تا 100 هزار کیلومتر باید مورد توجه قرار گیرد. البته اگر بیش از حد از خودروی خود استفاده کنید و در شرایط سخت رانندگی کنید، زمان تعویض روغن گیربکس خودرو به هر 25000 کیلومتر می رسد. رانندگان مبتدی، رانندگانی که دائماً در ترافیک هستند و رانندگان کوهستان باید مراقب باشند و روغن گیربکس خود را با سرعتی بیش از 50 تا 100 هزار کیلومتر تعویض کنند. به طور کلی در صورتی که نیاز به تعویض دنده زیاد باشد، زمان تعویض روغن سریعتر از شرایط عادی و معمولی خواهد بود.

مقالات مرتبط  قلم کارشناسی خودرو چیست؟

بیشتر بخوانید: هزینه کارشناسی خودرو کرج چقدر است؟

در صورت تعویض نکردن روغن گیربکس چه مشکلاتی به وجود می آید؟

تا اینجا آمده اید و مقاله را تمام کرده اید. بنابراین، در متن، باید متوجه شوید که اگر بدون در نظر گرفتن زمان تعویض روغن گیربکس خودرو، آن را نادیده بگیرید، چه مشکلی به وجود می آید. اما به طور خلاصه، یک نمای کلی از مشکلات احتمالی را برای شما آورده ایم:

  • لرزیدن خودرو و بالا رفتن دور موتور
  • آسیب دیدن چرخ دنده ها و یاتاقان
  • زمانی که دنده در حالت خلاص قرار دارد سر و صدای زیادی ایجاد شود.
  • تغییر شدید و دنده به دنده در خودروهای اتوماتیک
  • ایجاد بوی سوختگی در خودرو و داغ شدن بیش از اندازه روغن گیربکس خودرو
  • دشواری در تعویض کردن دنده های دستی

برای تعویض روغن گیربکس خودرو باید به مکانیک مراجعه کنید. این کار یک فرآیند بسیار خاص است و برای انجام آن نیاز به تجهیزات خاصی دارد. کار را به کسی که بلد و ماهر است بسپارید. مراقبت از قسمت های مختلف خودرو باعث دوام بیشتر آن می شود و باعث می شود که چرخش تا سال ها برایتان بچرخد. بنابراین به مواردی مانند زمان تعویض روغن گیربکس توجه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام کرج کارشناس
ما را در اینستاگرام دنبال کنید.