سنسور نور چیست و چه کاربردی دارد؟

استفاده از سنسورهای مختلف در صنعت خودرو هر روز ابعاد جدیدی به خود می گیرد. در گذشته این سنسورها بیشتر اطلاعات مربوط به وضعیت فنی خودرو را به راننده منتقل می کردند؛ اطلاعات مربوط به دور موتور، سطح بنزین یا فشار روغن اطلاعات ضروری و مهمی است که از طریق اولین سنسور مورد استفاده در خودرو به راننده. اما هر روز بر تعداد این سنسورهای اولیه افزوده می شود تا جایی که تعداد سنسورهای خودرو به یکی از مهم ترین نکات هنگام انتخاب آن ها تبدیل شده است. داشتن سنسورهای مختلف یکی از مزیت های خودروهای امروزی است. برخی از این سنسورها ویژگی های نوظهوری هستند که قدیمی تر هستند و اکنون در اکثر خودروها دیده می شوند. بنابراین شناخت آنها ضروری و مهم به نظر می رسد. یکی از آن سنسورهایی که در حال رایج شدن است سنسور نور خودرو است و اکنون می خواهیم در مورد آن بیشتر بدانیم.

سنسور نور خودرو

سنسور چیست؟

حسگر وسیله ای است که به یک محرک فیزیکی پاسخ می دهد و محرک آن را به عنوان ورودی دریافت می کند، آن را به یک سیگنال الکتریکی قابل اندازه گیری تبدیل می کند و به عنوان خروجی ارائه می کند. حسگرها می توانند مکانیکی، الکتریکی، مغناطیسی یا نوری باشند. علاوه بر این، هر حسگر به محرک های فیزیکی خاصی پاسخ می دهد و برای اندازه گیری متغیرهای خاص استفاده می شود.

در خودروی کاربراتوری اطلاعات حسگر مستقیماً به راننده گزارش می شود در حالی که در خودروی تزریق سوخت این اطلاعات به ECU منتقل می شود و پس از پردازش به راننده ارائه می شود. گاهی اوقات سنسورها مستقیماً به برخی اپراتورها متصل می شوند و بسته به شرایط دستورات لازم را به این اپراتورها می دهند.

هر خودرویی دارای سنسورهای مختلفی می باشد که هر روز بر تنوع آنها افزوده می شود. تعداد سنسورها در یک خودرو یکی از نقاط قوت آن است و خودروسازان با طراحی و استفاده از سنسورهای متعدد برای بررسی و گزارش وضعیت قطعات مختلف سعی در ایجاد رفاه، آسایش و ایمنی بیشتر برای رانندگان و سرنشینان محصولات خود داشته اند. از ماشین .

سنسور نور خودرو چیست؟

سنسور نور که به عنوان چراغ اتوماتیک نیز شناخته می شود، یکی از انواع تکنولوژی مدرن در خودروسازی است که قبلا به عنوان یک آپشن لوکس شناخته می شد، اما امروزه در اکثر خودروهای سواری دیده می شود. Auto Lighting فناوری است که با استفاده از آن چراغ های خودرو به طور خودکار با توجه به نور محیط روشن می شوند.

مقالات مرتبط  دلایل و علائم خراب شدن صفحه کلاچ

این سیستم یک فناوری الکترونیکی هوشمند است که در واقع مجهز به سنسور نور است که جزء اصلی آن محسوب می شود. این فناوری به هرگونه تغییر نور در محیط واکنش نشان می دهد و در مواقع لزوم چراغ ها را روشن می کند.

به عنوان مثال، ممکن است در طول روز وارد یک تونل یا یک پارکینگ تاریک شویم. در این حالت چراغ های خودرو با وجود سنسور نور به صورت خودکار روشن می شوند. Autolight به طور کامل چراغ های جلو و عقب را روشن یا خاموش می کند.

تنظیمات به گونه ای است که مثلاً اگر در شب وارد فضای روشنی شویم و سنسور تشخیص دهد به چراغ ها نیازی نیست، به طور خودکار خاموش می شوند. به این ترتیب چراغ های اتوماتیک تاثیر ویژه ای در بهبود تمرکز کاری راننده دارند.

سنسور نور خودرو کجا نصب شده است؟

سنسور نور سنسور مجاورتی است که با دریافت نور فرکانس مشخص فعال می شود و پالس های لازم را به محرک ها یعنی چراغ های خودرو ارسال می کند. بنابراین محل قرارگیری این سنسور در بهبود عملکرد و فعالیت آن تاثیر مستقیم دارد. در خودروهای سواری، سنسور جدید در یکی از دو قسمت نصب شده است.

  • پشت آینه مرکزی داخل کابین. سنسور باران نیز احتمالا اینجا قرار گرفته است.
  • جلوی داشبورد و نزدیک ترین به شیشه جلو

مهم ترین مسئله ای که سنسور در آن نصب می شود، فراهم آوردن شرایط برای دریافت فرکانس های نور است. در مرحله بعد، دقت و کیفیت سنسور باعث بهبود عملکرد آن خواهد شد. جالب اینجاست که سنسورهای نور حتی روی خودروهای این شرکت که فاقد آن هستند نیز قابل نصب هستند.

در خودروهای دارای این آپشن به صورت استاندارد، دکمه کنار قسمت مربوط به تنظیم نور چراغ خودرو (روی فرمان یا دکمه روی فرمان یا روی سلکتور کنار فرمان مربوط به تنظیم نور چراغ ها) برای فعال یا غیرفعال کردن تعبیه سنسور نور. این دکمه به راننده امکان استفاده یا عدم استفاده از سیستم سنسور نور را می دهد.

مقالات مرتبط  خودرو هیبریدی چیست و انواع آن در ایران

مزایا و معایب سنسور نور اتوماتیک

یکی از بزرگترین مزایای سنسور نور باید ارزان بودن اجزای آن باشد. در واقع استفاده از این فناوری برای خودروسازان هزینه زیادی ندارد و به همین دلیل است که سنسورهای نور در خودروهای امروزی بیشتر از سنسورهای دیگر رایج هستند. سایر مزایای سنسورهای نور عبارتند از:

  • کاهش تصادفات با سنسور نور
  • رفع مشکل فراموشی که در آن رانندگان فراموشکار فراموش کردند در مواقع لزوم چراغ ها را روشن کنند.
  • تمرکز و دقت راننده را بدون توجه به روشن و خاموش کردن چراغ ها افزایش می دهد
  • به روشن کردن مسیر پس از خروج از ماشین در محیط تاریک با سیستم فالو من کمک می کند
  • حفاظت از تخلیه باتری خودرو، چراغ ها را به موقع خاموش کنید. فراموش نکنید که بسیاری از مواقع راننده فراموش می کند که چراغ ها را خاموش کند، باتری از بین می رود، سپس ضعیف می شود و طول عمر آن کاهش می یابد.

مهمترین کاربرد سنسور نور در شب و در شرایط آب و هوایی سخت، طوفان، رعد و برق، تونل و شرایط مشابه است. همچنین احتمال جریمه شدن توسط رانندگان فراموشکار با کمک سنسور نور کمتر است.

هیچ راهی برای اشاره به یک نقطه منفی یا نقص خاص با سنسور نور وجود ندارد. فقط باید به خاطر داشت که در صورت شکسته شدن شیشه جلو، پس از نصب مجدد شیشه، باید بسیار مراقب قرار دادن سنسور نور باشید. از آنجایی که این سنسور در محل صحیح قرار نمی گیرد، اطلاعات دقیقی را برای اپراتور ارسال نمی کند.

این مشکل به دلیل عدم دریافت اطلاعات دقیق از محیط توسط سنسور ایجاد می شود. همچنین در صورت نیاز به تعویض سنسور به هر دلیلی حتما از سنسور دقیق و مناسب استفاده کنید. زیرا ارسال پیام اشتباه می تواند سیستم روشنایی خودکار را خراب کند و تنظیمات آن را به هم بریزد.

خدمات مربوط به کارشناسی خودرو کرج ، استعلام هزینه کارشناسی خودرو کرج ، درخواست کارشناسی تشخیص رنگ خودرو کرج  و یا کارشناسی سیار خودرو را از کرج کارشناس بخواهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام کرج کارشناس
ما را در اینستاگرام دنبال کنید.