صافکاری PDR  چیست و چه مزایایی دارد؟

در ادامه به صافکاری PDR و مزایا و مراحل انجام آن می پردازیم. رانندگی به بخشی جدایی ناپذیر از زندگی مدرن ما تبدیل شده است. بنابراین بدون ماشین، سفر حتی در مسافت های کوتاه می تواند کاری دلهره آور به نظر برسد. بنابراین، تعمیر و نگهداری خودرو بسیار مهم شده است. از سوی دیگر تجاری شدن خودرو در کشور ما و نگاه سرمایه به خودرو اهمیت نگهداری خودرو را دوچندان کرده است.

برای رانندگان هیچ چیز غم انگیزتر از تصادف نیست. از یک سو تعمیرات و صافکاری هزینه های زیادی را در بر می گیرد و از سوی دیگر کاهش قیمت خودروها مهم ترین دلیل متخصصان برای ابداع روش های نوین تعمیر بدنه خودروهای آسیب دیده است. آیا نام صافکاری PDR را شنیده اید؟ اگر می خواهید در مورد صافکاری PDR  بیشتر بدانید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

صافکاری pdr

صافکاری PDR چیست و در کجا استفاده می شود؟

شاید همین چند سال پیش ایده ما برای صافکاری خودرو، فرآیندی زمان‌بر، پرهزینه و در عین حال پر سر و صدا بود که طی آن صنعتگران ماهر با ابزارهایی مانند چکش و صافکاری فرورفتگی‌های بدنه خودرو را صاف می‌کردند، اما امروزه با اختراع و استفاده از روش جدیدی به نام صافکاری بدون رنگ یا صافکاری  PDR ، تفکر ما در مورد صافکاری کاملاً تغییر کرده است.

صافکاری بدون رنگ که به عنوان ترمیم بدنه بدون رنگ نیز شناخته می شود، روشی برای از بین بردن فرورفتگی ها از بدنه خودرو با استفاده از ابزار تخصصی PDR است. این ابزارهای مخصوص دقیقاً در پشت پنل بیرونی برای ماساژ بدنه خودرو قرار می گیرند.

با ابزار PDR شما می توانید طیف گسترده ای از آسیب ها و فرورفتگی ها را تعمیر کنید. با این حال، به طور کلی، صافکاری PDR به حذف فرورفتگی های کوچک و برآمدگی های با شدت کم کمک می کند. بزرگترین مزیت صافکاری PDR  ارزانتر بودن و زمان بیشتری نسبت به روش معمولی است.

انواع ابزارهای PDR

ابزارهای صافکاری PDR در طراحی و ساخت بسیار دقیق هستند. هر یک از این ابزارها دارای اندازه ها و طرح های خاصی هستند که برای استفاده در موقعیت های خاص تخصصی هستند. برای ساخت ابزارهای صاف کننده PDR از تکنیک های خاصی استفاده می شود که در نتیجه بالاترین نسبت توان به اندازه را در بین هر ابزار صنعتی به دست می آورد. به همین دلیل معمولاً از با کیفیت ترین ورق های فولادی برای ساخت استفاده می شود.

مقالات مرتبط  همه چیز درباره کارشناسی فنی خودرو

ابزارها و تجهیزات مختلف مورد استفاده در فرآیند صافکاری PDR عبارتند از:

میله صافکاری ( PDR Rods )

میله های صافکاری رایج ترین ابزار صافکاری PDR هستند و برای کشیدن فلز در جای خود طراحی شده اند. انواع مختلفی از این میله ها وجود دارد که هر کدام کاربردهای متفاوتی دارند. قیمت این میله ها معمولا بالاست پس قبل از خرید از استحکام و مقاومت میله آن اطمینان حاصل کنید و در ساخت آن از دسته های ارگونومیک استفاده شده باشد تا در حین کار خسته نشوید. انواع میله های PDR عبارتند از:

  • میله دم ماهی
  • میله اهرمی
  • میله چرخشی

میله دم ماهی

میله های دم ماهی صافکارها کمک می کنند تا در جایی که فضا محدود است صافکاری PDR را انجام دهند.

میله اهرمی

میله های اهرمی روی کاپوت، سقف و قطعات قابل جابجایی برای ایجاد اهرم استفاده می شود.

میله چرخشی

از این میله ها در جاهایی استفاده می شود که میله می تواند بچرخد تا میله به راحتی بچرخد.

نیش گیر

برای صاف کردن و برگرداندن برجستگی ها و ضربات وارد شده به خودرو از دو نمونه چکش نیش گیر و سنبه نیش گیر استفاده می شود. برای صاف کردن برآمدگی گسترده نیش گیر ها کاربرد ندارند.

نگهدارنده

تثبیت کاپوت و بدنه خودرو یکی از نکات کلیدی صافکاری PDR است. یک نگهدارنده به نگه داشتن کاپوت در جای خود کمک می کند و این ابزار شامل یک پایه نگهداری و قلاب است.

دستگاه صافکاری ( PDR Knock Down Tools )

دستگاه صافکاری به صافکاری کمک می کند تا در کمترین زمان ممکن صافکاری PDR را برای تعداد زیادی خودرو انجام دهد. این وسیله ای است که با نیروی مغناطیسی و انرژی حرارتی بدنه های فرورفته خودرو را صاف می کند. دستگاه های صاف کننده در مواردی مانند افزایش مقاومت بدنه، باز کردن پیچ های فرسوده و برداشتن شیشه اتومبیل نیز بسیار مفید هستند.

مقالات مرتبط  اگه از کارشناس خودرو مطمئن کمک نگیری،ممکنه سرت کلاه بره!

تگرگ کش

تگرگ کش از ابزارهای پرکاربرد در زمینه صافکاری PDR هستند. این ابزار در درجه اول برای از بین بردن فرورفتگی ها استفاده می شود و صافکارها این کار را با کمک پدهای چسبنده و تگرگ کش انجام می دهند.

صافکاری pdr

مزایای صافکاری PDR

صرفه جویی در زمان

بر خلاف صافکاری سنتی، ترمیم های بدون رنگ با استفاده از ابزارهای تخصصی می توانند حداکثرتا چند ساعت یا یک روز طول بکشند. اگر فرورفتگی خیلی بزرگ نیست، می توانید در تعمیرگاه نیز منتظر بمانید تا کار انجام شود.

از طرف دیگر روش های سنتی نیاز به زمان بیشتری دارند زیرا به سنباده کاری، گچ کاری و رنگ آمیزی نیاز دارند. استفاده از صافکاری PDR باعث حفظ رنگ خودرو شما می شود. یعنی قیمت خودروی فروخته شده تغییر نمی کند.

مقرون به صرفه

صافکاری PDR ارزان تر از صافکاری معمولی است. زیرا نیازی به استفاده از بتونه یا رنگ ندارید. اگر می خواهید به روش سنتی بروید، علاوه بر پرداخت هزینه صافکاری، باید برای بازگرداندن رنگ خودرو به حالت اولیه، هزینه های اضافی به یک رنگ کار حرفه ای  پرداخت کنید. این به معنای خرج کردن پول بیشتر است.

روش غیرتهاجمی

این فرآیند غیر تهاجمی است. یعنی فرورفتگی ها با استفاده از ابزار مخصوصی که به هیچ قسمتی از خودرو آسیب نمی زند با دقت تعمیر می شوند. به این ترتیب صافکاری PDR یکپارچگی وسیله نقلیه شما را به خطر نمی اندازد و یکپارچگی بدنه آن حفظ می شود.

خدمات مربوط به کارشناسی خودرو کرج ، استعلام هزینه کارشناسی خودرو کرج ، درخواست کارشناسی تشخیص رنگ خودرو کرج  و یا کارشناسی سیار خودرو را از کرج کارشناس بخواهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام کرج کارشناس
ما را در اینستاگرام دنبال کنید.