قلم کارشناسی خودرو چیست؟

از حساس ترین و پر کاربردترین دستگاه های مورد استفاده در کارشناسی خودرو، قلم کارشناسی خودرو یا مداد های تشخیص رنگ شدگی خودرو می باشند؛ که جهت تشخیص و ارزیابی رنگ شدگی مورد استفاده قرار می گیرند. در این مقاله قصد داریم به قلم کارشناسی و نحوه تشخیص رنگ شدگی خودرو بپردازیم. جهت کارشناسی سیار خودرو در کرج با ما در ارتباط باشید.

قلم کارشناسی خودرو

قلم های کارشناسی رنگ خودرو

قلم کارشناسی خودرو دارای انواع مختلفی می باشد که همگی دارای یک ویژگی بسیار مهم هستند دارند که باید آنها را بشناسید و در حین خرید قلم کارشناسی، می بایست به طول و تعداد عدد های درج شده بر روی آن دقت نمایید. هر چه اندازه قلم کارشناسی شما بلند تر باشد، تعداد عدد های آن نیز بیشتر می شود و این موضوع باعث ارتقاء دقت قلم شما گردیده و به شما در تشخیص رنگ شدگی ماشین کمک شایانی می کند.

فیلم آموزش کار با قلم مگنت کارشناسی خودرو

 

تشخیص رنگ شدگی خودرو و کاربرد آن

یکی از تست هایی که پاسخ آن برای اغلب افراد بسیار اهمیت دارد؛ رنگ شدگی خودرو می باشد. که کارشناسان خودرو آن را مورد بررسی و ارزیابی قرار می دهند که آیا ماشین رنگ شده است یا خیر؟ اگر خودرو رنگ شده باشد نشان از تصادف است و بطور معمول خودروهای رنگ شده؛ با قیمت کمتری خریداری می شوند.

اطلاع از رنگ شدگی خودرو، پیش از خریدن آن، یکی از حائز اهمیت ترین معیار ها در زمان خرید ماشین به حساب می آید. و در سراسر دنیا، این تست بر روی اتومبیل ها انجام می شود. روش ها و دستگاه های متفاوتی جهت تشخیص رنگ شدگی ماشین وجود دارد که در ادامه به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد.

مقالات مرتبط  همه چیز درباره خرید خودروی تصادفی

روش های تشخیص رنگ شدگی ماشین

روش های رایج جهت تشخیص رنگ شدگی خودرو عبارتند از: تشخیص رنگ خودرو با چشم و توجه به بدنه آن، دست کشیدن بر روی بدنه اتومبیل و دستگاه های تشخیص رنگ شدگی خودرو نظیر قلم کارشناسی؛ که در ادامه با آن ها آشنا خواهید شد.

تشخیص رنگ خودرو با چشم و دقت به بدنه

از معمولی ترین و سخت ترین روش های تشخیص رنگ شدگی خودرو، تشخیص رنگ شدگی اتومبیل از روش چشمی می باشد. در هنگام استفاده از این روش شما باید به چشم و حواس پنجگانه خود تکیه نمایید. این کار بسیار سخت و دشوار است اما درعین حال با مهارت و تجربه می شود این کار را به راحتی و آسانی انجام داد. جهت تشخیص آسان تر در این روش باید مراحل زیر با دقت انجام دهید:

  • از فاصله دور از خودرو عکس بگیرید.
  • با دقت به تفاوت رنگ در قسمت های مختلف بدنه ماشین نگاه کنید.
  • توجه به اثر سنباده که موجب رفتن رنگ برخی از بخش های بدنه می باشد.
  • پاشیدگی رنگ در قسمت هایی که نباید رنگی باشند.
  • بهتر است بدانید بدنه خودروهایی که از کارخانه بیرون می آیند، متالیک است و تصویر در آن بازتاب پیدا می کند اما اگر بدنه رنگ شده باشد، تصویر در آن بازتاب نمی یابد و در نهایت مات است.
  • وجود پریدگی یا پوسته پوسته شدن رنگ که این مسئله نیز مربوط به رنگ شدن بی دقت خودرو است.
  • بهتر است با اصطلاح پوست پرتغالی آشنا شوید؛ که مربوط به رنگ کردن بی دقت خودرو و چسبیدن اشیای ریز و کوچک به بدنه آن می باشد که نشان دهنده رنگ شدگی خودرو است.
مقالات مرتبط  تشخیص رنگ خودرو در کرج

تشخیص رنگ شدگی با دست کشیدن روی بدنه خودرو

در این روش نیز، شخص باید از مهارت زیادی برخوردار باشد. می بایست با استفاده از حس لامسه بخش های گوناگون خودرو را بررسی نماید. چنانچه قسمتی صاف و صیقلی است و بخش دیگر زبر، متوجه خواهید شد که آن بخش زبر تر، رنگ شده است. چراکه زبری آن قسمت، به علت سنباده کشیده شدن بر روی آن رخ می دهد.

دستگاه های تشخیص رنگ شدگی خودرو

همانطور که پیش تر گفته شد، دستگاه های گوناگونی برای تشخیص رنگ اتومبیل وجود دارد که از آن ها جهت تشخیص این کار استفاده می شود. اما در کل به سه گروه تقسیم می شوند که به شرح زیر است:

  • گروه نخست: الکومتر ها دستگاه های ساده تشخیص رنگ محسوب می شوند که جهت تشخیص رنگ های تر و خشک نشده مورد استفاده قرار می گیرند.
  • گروه دوم: دستگاه های تشخیص رنگ شدگی مغناطیسی به وسیله میدان مغناطیسی و یک آهنربای ساده میزان رنگ شدگی را می سنجند. قلم های کارشناسی خودرو نیز در این گروه قرا دارد که پیش تر درباره آن صحبت شد.
  • گروه سوم: ضخامت سنج های بدنه اتومبیل نیز یکی دیگر از روش های تشخیص رنگ محسوب می باشد که با شناخت استاندارد های ضخامت رنگ ماشین و این دستگاه ها می توانید رنگ شدگی یا سالم بودن خودرو را بسیار آسان و راحت تشخیص دهید.

کارشناسی خودرو در کرج

جهت کارشناسی کامل خودرو اعم از کارشناسی تشخیص رنگ ماشین، کارشناسی فنی و بدنه خودرو و… در نقاط مختلف کرج بصورت سیار، فوری و سریع با کرج کارشناس در ارتباط باشید.

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام کرج کارشناس
ما را در اینستاگرام دنبال کنید.