سانروف چیست و چه تفاوتی با مونروف و سقف پانوراما دارد؟

  • خانه
  • مقالات
  • سانروف چیست و چه تفاوتی با مونروف و سقف پانوراما دارد؟

در صنعت خودروسازی همیشه رقابت برای جذاب تر نشان دادن خودروها وجود دارد و خودروسازان تلاش می کنند تا در این رقابت پیروز شوند. استفاده از موتورهای قوی تر، افزودن المان های جدیدتر، طراحی های متفاوت بدنه و کابین، استفاده از مواد اولیه با کیفیت و در نهایت تامین رفاه مصرف کنندگان از جمله کارهایی است که در طی سال های خودروسازی به دست خودروسازان انجام می گیرد.

 یکی از آپشن های جدید و پرطرفداری که در پی تحول آپشن های خودرو به مصرف کننده ارائه شد، وجود سانروف در خودروهاست. با گذشت زمان این آپشن نیز دچار تنوع و تحولات مختلفی شد که هرکدام ویژگی خاصی به خودرو اضافه می کنند. برای رسیدن به این پرسش که سانروف خودرو چیست و با مونروف و سقف پانوراما چه تفاوتی دارد این مطلب را که توسط تیم تحریریه کرج کارشناس، تخصصی تری مرکز کارشناسی خودرو کرج ، تهیه شده است مطالعه نمایید.

سانروف خودرو

سانروف خودرو چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

همانطور که در متن فوق به آن اشاره کردیم، در بسیاری از خودروهایی که در قرن جدید تولید می شوند آپشن هایی در نظر گرفته شده است. سانروف خودرو نیز یکی از آپشن ها و امکانات رفاهی است که در خودروها برای خودرو سواران قرار داده شده است. سانروف در معنی لغوی به عنوان بخش متحرک سقف خودرو که یک سوم سقف را نیز در برمی گیرد شناخته می شود.

 ورود نور بیشتر، تغییر هوای داخل کابین و امکان تماشای آسمان از داخل کابین از جمله دلایل قرار دادن این آپشن در خودروهاست.  با توجه به تعریف، سانروف را می توان ازجنس شیشه، فلز و یا پارچه در نظر گرفت. حرکت این المان به صورت خودکار و یا دستی قابل تنظیم بوده که در طرح های مختلف در سقف خودروها تعبیه می شوند. در طرح های خودکار این آپشن به وسیله دکمه و در طرح های دستی توسط سرشینان قابل تنظیم خواهد بود.

گفتنی است که سانروف خودرو نیز یکی از قسمت هایی است که در هنگام خرید باید از سالم بودن آن مطمئن شوید. اگر قصد خرید خودرو دارید باید بدانید که حتما به یک کارشناس ماهر خودرو نیاز دارید. کارشناسان ما در شرکت کرج کارشناس آماده ارائه هرگونه خدمات در زمینه کارشناسی خودرو دست دوم با اعلام هزینه کارشناسی خودرو کرج می باشد.

مقالات مرتبط  دلایل و علائم خراب شدن صفحه کلاچ

انواع سانروف خودرو

از زمان تولید اولین سانروف تا به امروز، سانروف ها دچار تغییرات زیادی شده اند و امروزه با مدل های متنوعی از سانروف خودرو برخورد می کنیم. عمده تفاوت سانروف ها در اندازه باز و بسته شدن آن ها، نوع باز و بسته شدن و نیز فرمی که در سقف تعبیه شده اند است که در ادامه به معرفی انواع سانروف خودرو می پردازیم.

سانروف پاپ آپ

این نوع از سانروف خودرو به سمت بالا حرکت می کند و هنگام باز شدن به طور کامل از سقف جدا می شود. سانروف پاپ آپ نمونه اتوماتیک نداشته و به صورت دستی باز و بسته می شود. برای استفاده از این نوع آپشن باید پنل سانروف خودرو را به سمت بالا حرکت دهید.

سانروف خودرو توکار

نام دیگر این مدل سانروف خودرو سانروف داخلی بوده که در زمان باز شدن به سمت داخل سقف خودرو حرکت می کند. سقف خودروهایی که دارای این نوع سانروف هستند به طور استاندارد ضخامت بیشتری نسب به سایر سقف خودروها دارد که قسمت جمع شده ی سانروف درون سقف خودرو قرار گیرد. سانروف های توکار در هنگام جمع شدن مانند یک کشو به داخل سقف می رود که در دو نوع خودکار و یا دستی وجود دارند.

سانروف اسپویلر

این دسته از سانروف خودرو از مدل هایی است که پنل آن هنگام باز شدن به صورت کامل جمع نمی شود و تنها با زاویه ای مشخص به سمت بالا می رود. سانروف اسپویلر که معمولا در مدل خودکار وجود دارد، دارای قسمت جلویی ثابت و قسمت عقبی ثابت است. موارد استفاده این المان در خودروهای سایز کوچک مانند مینی ها و هاچ بک ها می باشد.

سانروف جمع شونده یا تاشو

سانروف های تاشو معمولا از سایر انواع سانروف خودرو بزرگتر بوده و در جنس های پارچه یا برزنت تولید می شود. ساز و کار این المان به این شکل است که غالبا سقف خودرو از یک پوشش با این جنس ساخته شده و هنگام استفاده از سانروف، این قسمت کاملا جمع می شود. سانروف های جمع شوند در دو صورت دستی یا خودکار طراحی و وارد بازار شده اند.

مقالات مرتبط  قلم کارشناسی خودرو چیست؟

سانروف جداشونده

همانطور که از این نام این مدل پیداست، پنل سانروف های جداشونده هنگام استفاده کامل از سقف جدا می شود. زمانی از این سانروف استفاده می کنیم که امکان استفاده از هیچ یک از انواع سانروف ها وجود نداشته باشد. البته باید گفت که این نوع سانروف خودرو تنها در خودروهای لوکس و گران قیمت وجود دارند.

سانروف خودرو

مونروف چیست و چه تفاوتی با سانروف دارد؟

مونروف ها نیز از زمان تولید سانروف ها وارد بازار خودروسازی شدند. به عبارتی می توان گفت تفاوت مونروف ها با سانروف در جنس پنل های آن ها و میزان باز شدن آن هاست. پنل های مونروف غالبا از جنس شیشه و یا طلق روشن تولید شده و در سقف خودروها کار گذاشته می شوند. مونورف مانند سانروف قابلیت باز شدن برای گردش هوا و تهویه بهتر در خودرو را  دارند اما به صورت کامل باز نمی شوند.

سقف پانوراما چیست؟

سقف های پانوراما نمونه پیشرفته ی مونروف ها هستند. سقف های پانوراما پلن های شیشه ای هستند که از ابتدای سقف خودرو تا انتهای آن کشیده می شوند و  سرنشینان جلو و عقب خودرو به راحتی می توانند آسمان را مشاهده کنند. با این تفاسیر، اولین تفاوت سقف پانوراما و سقف مونروف در مساحت آن هاست. مونروف به گونه ای در خودرو قرار می گیرد که سرنشینان جلوی خودرو از آن بهره مند می شوند اما در سقف های پانوراما این چنین نیست.  به همین دلیل پانوراما را دو سانروف چسبیده به هم در نظر می گیرند.

مهم ترین تفاوت سقف پانوراما با مونروف در جنس شیشه مورد استفاده در آن است. جنس شیشه این سقف ها عمدتا از پلی کربنات بوده که به قطر 5 سانتی متر طراحی می شود. سقف های پانوراما در کنار اینکه نور را از محیط بیرون به داخل کابین خودرو وارد می کنند، می توانند تا 60 درصد حرارت خورشید را به داخل کابین خودرو وارد کنند و از ورود حرارت اضافی به خودرو جلوگیری می کند. سقف پانوراما نیز مانند سانروف و مونروف قابلیت باز و بسته شدن دارد و این قابلیت به دو صورت کامل و نیمه اجرا می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام کرج کارشناس
ما را در اینستاگرام دنبال کنید.