شرایط گرفتن معاینه فنی در سال 1401

چندین سال است که مالکان خودروها موظف به دریافت معاینه فنی خودرو  هستند. پلیس راهنمایی و رانندگی بر لزوم انجام معاینه فنی خودروها بر اساس قانون تاکید دارد، بنابراین تمامی خودروهای سواری داخلی و خارجی که بیش از چهار سال از عمر آنها می گذرد باید معاینه فنی شوند. در صورتی که مالک خودرویی که باید معاینه فنی شود به این امر توجهی نکند یا از آن بی اعتنایی کند، توسط پلیس راهنمایی و رانندگی اعمال قانون می شود. برای دریافت خدمات کارشناسی خودرو در کرج با متخصصین کرج کارشناس تماس بگیرید.

معاینه فنی خودرو

مدارک مورد نیاز برای گرفتن معاینه فنی خودرو

لطفا در زمان معاینه فنی خودرو حتما مدارک لازم برای معاینه خودرو را به همراه داشته باشید. این اسناد عبارتند از:

 • اصل سند یا کارت خودرو
 • فرم تشخیص عیوب ظاهری

 

چه خودروهایی نیاز به گرفتن معاینه فنی دارند؟

اگر خودروی شما بیش از 4 سال از تولید آن گذشته و یا به تازگی خودروی دست دومی خریداری کرده اید که بیش از 4 سال از عمر آن می گذرد، حتما نیاز به معاینه فنی دارید، پس قبل از مراجعه به مرکز معاینه فنی، ایرادات فوق را برطرف کنید تا نیازی به مراجعه مجدد به این مراکز نباشد

در این دستور لازم است برای معاینه فنی خودروهای داخلی 34 و پایین تر، خودروهای عمومی تیپ 97 به پایین و خودروهای وارداتی قبل از سال 2016 اقدام شود. البته مدل های جدیدتر از این تاریخ ها نیازی به معاینه فنی ندارند.

بیشتر بدانید: هزینه کارشناسی خودرو در کرج چقدر است؟

مراحل معاینه فنی خودرو، برای معاینه فنی چه مواردی بررسی می شود؟

در بدو ورود ابتدا با دوربین مخصوص پلاک شما را می خوانند و اطلاعات شما را ثبت می کنند و سپس خودرو را قبول می کنند. پس از این مرحله معاینه فنی خودرو را آغاز می کنند. این فرآیند شامل چندین مرحله است.

مرحله اول معاینه فنی خودرو : بازرسی چشمی

اولین مرحله معاینه فنی خودرو، بازرسی چشمی است که خودرو را به صورت چشمی بازرسی می کنند. مواردی که با بازرسی چشمی بررسی می شوند به شرح زیر می باشد.

 • آینه
 • شیشه های خودرو
 • برف پاک کن
 • بررسی سالم بودن بوق ماشین
 • کمربند ایمنی
 • بدنه
 • میزان فرسودگی بدنه
 • وضعیت لاستیک
 • صدای اگزوز
 • دود ناشی از گازهای خروجی اگزوز
 • لوازم جانبی بدنه
 • چراغ نور بالا و نور پایین
 • چراغ راهنما
 • چراغ عقب (ترمز / دنده عقب / خطر / چراغ پلاک)
 • طلق های چراغ عقب

نکته: در این مرحله لوازم و تجهیزات نصب شده در خودرو نیز بررسی می شود. اگر غیر استاندارد باشند اعلام مردودی می کنند. برای مثال می توان به نصب رینگ اسپرت و بوق های نامتعارف اشاره کرد.

معاینه فنی خودرو

مرحله دوم: آزمون آلایندگی

در این مرحله از معاینه فنی از دستگاه مخصوصی برای اندازه گیری گازهای خروجی اگزوز استفاده می شود که از حد تعیین شده تجاوز نکند. اگر خودروی شما بیش از حد آلوده باشد، نمی توانید معاینه فنی انجام دهید. دی اکسید کربن و مونوکسید کربن یکی از آلاینده های هوا هستند و اگر مقدار آن زیاد باشد معادل مردودی خودرو است.

مقالات مرتبط  علت و علائم یاتاقان زدن خودرو چیست؟

مرحله سوم: کمک فنرها

در این مرحله از معاینه فنی کمک فنر بر روی دستگاه خاصی تست می شود که نتایج آزمایش را هم به صورت عددی و هم به صورت گرافیکی ثبت می کند. تمام کمک فنرهای عقب و جلو چک می شوند. اگر یکی از کمک فنرها مشکل داشته باشد، ممکن است خودرو در گوشه ای از جاده واژگون شود. به همین دلیل این تست بسیار مهم است.

برای کارشناسی تشخیص رنگ خودرو در کرج با چه شماره ای تماس بگیریم؟

مرحله چهارم: ترمزها

در این مرحله از معاینه فنی ترمزها را چک کرده و حد نهایی شتاب ترمز خودرو را محاسبه می کنند تا وضعیت سیستم ترمز را ارزیابی کنند. علاوه بر این، عملکرد ترمز دستی را بررسی می کنند. جدید بودن لنت ها و استفاده از روغن ترمز مناسب به شما کمک می کند این مرحله را به سلامت پشت سر بگذارید!

مرحله پنجم: سیستم تعلیق

در این مرحله از معاینه فنی  سیستم تعلیق خودرو را با دستگاهی تحت فشار قرار می دهند تا عملکرد آن را بررسی کنند. اتصالات و اجزای این سیستم باید قوی باشد. در غیر این صورت ماشین مردود می شود.

مرحله ششم: سلامت چراغ های خودرو

در این مرحله از معاینه فنی چراغ‌های خودرو را بررسی می‌کنند تا ببینند چراغ‌ها با زوایای راست و شدت تابش دارند یا خیر. همچنین جهت و وسعت پرتوهای بالا و پایین را ارزیابی می کند (یعنی چقدر از مسیری که روشن می کنند فاصله دارند).

مرحله هفتم: چرخ ها

این مرحله از معاینه فنی هر 1000 متر انحراف جانبی خودرو را اندازه گیری می کند. اگر بیش از 7 متر باشد، خودرو رد می شود. به عبارت ساده، هنگام رانندگی فرمان را رها کنید. در صورت تنظیم سیستم تعلیق و فرمان خودرو، خودرو نباید بیش از 7 متر در هر کیلومتر منحرف شود. در این مرحله میزان باز و بسته شدن دهانه چرخ خودرو را نیز بررسی می کنند.

معاینه فنی خودرو

هزینه معاینه فنی چقدر است؟

هزینه معاینه فنی در سال 1400 به این صورت بوده است:

معاینه فنی خودروهای سبک

۳۷هزار تومان

در صورت مردودی ۸هزار تومان

معاینه فنی خودروهای سبک دوگانه سوز

۵۹هزار تومان

در صورت مردودی ۸هزار تومان

معاینه فنی خودروهای سنگین گازوییلی

۵۷هزار تومان

در صورت مردودی ۱۲هزار تومان

معاینه فنی خودروهای سنگین و نیمه‌سنگین گازسوز

۷۰هزار تومان

در صورت مردودی ۱۲هزار تومان

معاینه فنی موتورسیکلت

۱۰هزار تومان

در صورت مردودی ۲هزار تومان

آیا خرید خودروی تصادفی به صرفه است؟

برای خودروهای دوگانه سوز، کل هزینه برابر است با هزینه بازرسی به اضافه هزینه بازرسی چشمی قطعات گازسوز به اضافه هزینه بازرسی باک بدون باز کردن باک که به شکل زیر می شود:

مقالات مرتبط  سانروف چیست و چه تفاوتی با مونروف و سقف پانوراما دارد؟

هزینه معاینه فنی خودرو برای خودروهای سبک

37 هزار تومان + 10000 تومان بازرسی چشمی + 12000 تومان بازرسی مخزن (بدون باز کردن) = 59 هزار تومان

57 هزار تومان + 10000 تومان بازرسی چشمی + 12000 تومان بازرسی مخزن (بدون باز کردن) = 79000 تومان

توجه: در صورت عدم قبولی در تست معاینه فنی، برای رفع مشکل خودرو و بازگشت به همان مرکز معاینه فنی تا 15 روز حداکثر زمان دارید.

معاینه فنی خودرو

دلایل اصلی مردود شدن خودرو در معاینه فنی چیست؟

در صورت وجود مشکل (چشمی یا فنی) خودرو در هر یک از مراحل بالا، خودرو مردود می شود. سخت ترین مراحل معاینه فنی خودرو که باعث از عدم قبولی می شود عبارتند از:

 • آلایندگی
 • ترمزها
 • وضعیت ظاهری
 • هم راستایی چرخ ها
 • کمک فنر

در صورت رد شدن خودرو برگه معاینه فنی به شما داده نمی شود. در چنین شرایطی به شما 15 روز فرصت داده می شود تا چک لیست مندرج در برگه نتایج را تکمیل کرده و به همان مرکز تست فنی بازگردید.

اگر خودرو تمام مراحل را با خیال راحت طی کند، برگه معاینه فنی خودرو را به شما می دهند که باید همیشه همراه خود داشته باشید. علاوه بر این، برچسب معاینه خودرو بر روی ماشین نصب خواهد شد. این گواهی به مدت یک سال اعتبار دارد.

بهترین ماشین برای رانندگان تازه کار چه ماشین هایی هستند؟

نوبت دهی معاینه فنی خودرو

متاسفانه مرکز معاینه فنی شلوغ است زیرا مراحل معاینه فنی زمانبر است. شیوع ویروس کرونا و لزوم رعایت فاصله اجتماعی امکان رزرو آنلاین تست فنی را در تعداد محدودی از کلانشهرها از جمله تهران و اصفهان، مشهد و تبریز فراهم کرده است که از به وجود آمدن صف های طولانی جلوگیری کند.

برای استفاده از خدمات رزرواسیون معاینه فنی خودرو تهران، باید به سامانه معاینه فنی  دسترسی داشته باشید. پس از ورود به سیستم، ابتدا قوانین و قوانین صفحه اول را بخوانید و روی دکمه “خواندن” کلیک کنید. در صفحه بعد از شما خواسته می شود که شماره پلاک، نام و نام خانوادگی و شماره تلفن همراه خود را وارد کنید. پس از وارد کردن اطلاعات، کد فعال سازی به شماره همراه شما ارسال شده و به صفحه اصلی سامانه هدایت خواهید شد. در اینجا باید نام مرکز را مشخص کرده و تاریخ مورد نظر را وارد کنید. همچنین می توانید از این سامانه به صورت آنلاین پرداخت کنید.

ساعات کار هر مرکز معاینه فنی ممکن است با سایر مراکز متفاوت باشد. بنابراین سیستم حاوی اطلاعات کامل در مورد کلیه مراکز اعم از ساعت کاری، آدرس، نقشه و … می باشد. چندین مرکز معاینه فنی خدمات 24 ساعته ارائه می دهند. تعداد محدودی از مراکز در روز جمعه فعالیت می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام کرج کارشناس
ما را در اینستاگرام دنبال کنید.