علت و علائم یاتاقان زدن خودرو چیست؟

بلبرینگ یا یاتاقان خودرو در بسیاری از دستگاه ها استفاده می شود. در واقع، اگر می خواهید اصطکاک بین دو قسمت درگیر در چرخش را کاهش دهید، از یاتاقان خودرو استفاده کنید. یاتاقان ها قطعات دایره ای هستند که حاوی گوی های فلزی هستند که با روغن یا گریس روغن کاری شده و با حداقل اصطکاک می چرخند. در این مقاله علت آسیب یاتاقان خودرو و نحوه جلوگیری از آن و در نهایت هزینه آسیب بلبرینگ خودرو بیان شده است.

یاتاقان های مختلفی در خودروها استفاده می شود. یکی از مهم ترین یاتاقان های خودرو در موتور قرار گرفته است. یاتاقان موتور خودرو بخشی از موتور خودرو است که بین شاتون و میل لنگ قرار دارد. یاتاقان خودرو از تماس مستقیم شاتون و میل لنگ جلوگیری می کند و اصطکاک بین آنها را کاهش می دهند.

در شرایطی که دمای یاتاقان خودرو از ظرفیت خود بیشتر می شود و از شکل صحیح اولیه خود خارج می شود، بلبرینگ دیگر نمی تواند به تعهدات خود عمل کند و خودرو بلبرینگ را می شکند.

دانستن علل و علائم یاتاقان زدن خودرو بسیار مهم است. حواستان باشد که اگر از این وضعیت بی خبر باشید و به رانندگی ادامه دهید و به موتور خودرو فشار بیاورید، موتور می سوزد و می تواند بسیار پرهزینه باشد.

یاتاقان خودرو

دلیل یاتاقان خودرو چیست؟

  1. اگر از روغن بی کیفیت و غیر اصل (تقلبی) استفاده کنید و دیر تعویض کنید روغن کدر می شود. در این حالت، ظاهر رسوبات و توده ها، قطعات خودرو را فلس می کند و در صورت نفوذ این رسوب به مجرای روغن، در فرآیند روغن کاری اختلال ایجاد می کند.
  2. وجود براده در کف ظرف روغن باعث می شود که چین ها و رسوبات روی توری فیلتر روغن جمع شوند. سیستم‌های CVVT و زنجیره‌های زمان‌بندی و تقویت‌کننده‌های هیدرولیکی آن‌ها نیز به وزن قابل‌توجهی نیاز دارند. وقتی ته موتور را باز می کنید، می بینید که یاتاقان متحرک سیلندر نیز از بین رفته. یاتاقان خودرو متحرک قسمتی نیمه دایره ای است که بین شاتون و میل لنگ قرار می گیرد و فلز بابیت سطح داخلی یاتاقان آبکاری شده نامیده می شود.
  3. افزایش دما برای آنها بسیار زیاد است. این افزایش دما و عملکرد دمای بالای موتور می تواند به دلایل مختلفی از جمله کم آبی موتور رخ دهد.
  4. ساییدگی و عمر طولانی یاتاقان خودرو می تواند باعث از کار افتادن یا شکستن یاتاقان ها شود و باعث اتفاق ناگواری شود که نگران کننده است.
  5. خرابی پمپ روغن نیز می تواند باعث نقص در فرآیند روغن کاری شود و خطر خرابی یاتاقان را افزایش دهد، فیلتر روغن کثیف همان اثر خرابی پمپ را دارد.
  6. یکی از دلایل ساییدگی بلبرینگ که رانندگان اغلب نادیده می گیرند، رانندگی نامناسب است. رانندگی صحیح مثل این است که دور موتور به حد مجاز قرمز نرسد یا حتی به آن نزدیک نشود. با این حال، هنگامی که موتور در هنگام رانندگی تحت فشار است و پدال گاز را فشار می دهند تا سوزن های مرتبط با دور موتور گاهی اوقات به محدوده قرمز نزدیک شوند، یاتاقان ها در معرض خطر شکستگی، فشار و سایش قرار می گیرند.
مقالات مرتبط  نحوه تميز كردن صندلي چرمی خودرو

چه زمانی باید یاتاقان خودرو را تعویض کرد؟

اگر بلبرینگ خراشیده یا فرسوده شده باشد. یاتاقان خودرو باید تعویض شوند. اگر بعد از 10 سال یا بیش از 100000 کیلومتر موتور را برای تعمیرات اساسی باز می کنید، بهتر است یاتاقان ها را به هر حال تعویض کنید.

بیش از حد بالا رفتن دمای موتور، کمبود آب، روغن می تواند آسیب قابل توجهی به قطعات مختلف به خصوص قطعات متحرک وارد کند. گیرپاژ یا احتراق موتور است. در مورد یاتاقان خودرو ، گفته می شود که احتراق باعث شده است که اصطکاک بین شاتون و میل لنگ کاهش یابد. به طور کلی «یاتاقان زدن» یک اصطلاح عامیانه در بین تعمیرکاران است که تقریباً مشابه سوختن موتور است.

یاتاقان زدن خودرو یکی از مهم ترین مشکلاتی است که باید مراقب آن باشید زیرا در صورت عدم تشخیص به موقع ممکن است به مشکلات بزرگ تری برخورد کنید. به همین دلیل مهم است که پیش از خرید خودرو، کارشناسی خودرو انجام دهید. برای دریافت خدمات کارشناسی خودرو کرج با متخصصین ما تماس بگیرید.

یاتاقان خودرو

علائم یاتاقان زدن خودرو چیست؟

  1. صدای “تق تق” یا “لق لق” موتور هنگام شتاب گیری یا گاز دادن. در چنین شرایطی توصیه می‌شود که خودرو را متوقف کرده و بلافاصله درخواست تعمیر کنید. در غیر این صورت، توصیه می شود خودرو را بدون استارت زدن موتور به نزدیکترین تعمیرگاه مجاز و معتبر خود ببرید. در دورهای پایین (970 دور در دقیقه) صدایی از موتور شنیده نمی شود. با افزایش سرعت از 1200 دور در دقیقه، به وضوح حرکت بلبرینگ ها را می شنیدم. این صدا شبیه صدای برخورد دو فلز با یکدیگر است و صدای تق تق می دهد. به خاطر داشته باشید که اگر به چنین مواردی توجه نکنید، ممکن است برایتان گران تمام شود و مشکلات بزرگتری ایجاد کند.
  2. قفل شدن موتور خودرو. در این حالت موتور به هیچ وجه روشن نمی شود. در واقع اگر موتور خودرو هنگام استارت زدن روشن نشود، یکی از دلایل می تواند بلبرینگ باشد.
  3. اگر جنب و جوش ماشین شما کمتر از حد معمول است، خوب گاز نمی گیرد و احساس می کنید آنطور که انتظار می رود کار نمی کند، ممکن است مشکل یاتاقان خودرو باشد.
  4. البته همیشه نمی توان چراغ چک روغن را به بلبرینگ وصل کرد. اما در صورت روشن شدن این چراغ باید به چنین موردی مشکوک شوید و پیگیری های لازم را انجام دهید. چراغ روغن روشن می ماند و گهگاه چشمک می زند.
مقالات مرتبط  گیربکس معمولی با گیربکس CVT چه تفاوتی دارد؟

بهترین تشخیص رنگ خودرو کرج کجاست؟

هزینه یاتاقان خودرو

مثلا هزینه تعویض یاتاقان خودرو سمند و هزینه تعویض بلبرینگ پژو بیشتر از پراید است و قدرت موتور این خودروها از پراید بالاتر است بنابراین احتمال آسیب دیدن این خودروها بیشتر است اما کیفیت آن خوب است.

کیفیت برخی از قطعات موتور کم است که احتمال خرابی بلبرینگ در دورهای موتور بالاتر را افزایش می دهد. هزینه بلبرینگ برای هر ماشین بسیار متفاوت است و بستگی به قطعات مورد نیاز شما برای ماشین شما دارد. قیمت بلبرینگ پراید در بازار از 70000 تا 150000 تومان متغیر است و به دلیل نوسانات زیاد قیمت می تواند در نوسان باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام کرج کارشناس
ما را در اینستاگرام دنبال کنید.