نشانه خرابی سنسور سرعت خودرو و دلایل آن

سنسور کیلومتر یا همان سنسور سرعت بخش مهمی از حفظ ایمنی و کارایی خودرو می باشد. این قطعه نیز مانند هر قسمت دیگری از خودرو می تواند مشکل ساز باشد و نیاز به تعمیر یا تعویض دارد. با این حال، برای حل به موقع مشکل، ابتدا باید علائم خرابی سنسور کیلومتر را بدانید. در ادامه با سنسور سرعت خودرو و اهمیت و کاربرد آنها آشنا می شوید و علل و علائم خرابی سنسور سرعت خودرو را شناسایی می کنید.

خرابی سنسور سرعت خودرو

سنسور سرعت خودرو چیست؟

سنسور سرعت خودرو که با نام سنسور کیلومتر نیز شناخته می شود، سرعت خودرو را در شرایط مختلف اندازه گیری می کند و اطلاعات مربوطه را به واحد کنترل موتور ارسال می کند. واحد کنترل همچنین از این اطلاعات برای تنظیم میزان سوخت مورد نیاز برای شرایط مختلف (به عنوان مثال، در حال توقف خودرو ، حرکت، شتاب گیری) استفاده می کند.

دو نوع سنسور سرعت خودرو وجود دارد. نوعی سنسور سرعت خودرو که به یک مسافت یاب متصل می شود و در انژکتورهای سوخت قدیمی یافت می شود و اطلاعات را روی صفحه نمایش یا پشت آمپلی فایر نمایش می دهد.

نوع دیگری از سنسور سرعت خودرو، مسافت یاب بی سیم است که اطلاعات را به صورت دیجیتالی روی صفحه نمایش می دهد. این نوع سنسور در خودروهای جدید نصب می شود.

بهتر است قبل از اقدام به خرید خودرو دست دوم کنید حتما از کارشناسی خودرو کرج کمک بگیرید تا بعد از خرید دچار مشکل نشوید

بیشتر بخوانید: آدرس تشخیص رنگ خودرو کرج کجاست؟

علت خرابی سنسور سرعت خودرو

اگر سنسور سرعت خودرو به درستی کار نمی کند و سرعت خودرو به درستی نمایش داده نمی شود، ابتدا باید دلیل را درک کرده و برای رفع مشکل اقدام کنید. ممکن است مشکل از خود سنسور کیلومترباشد یا نقص یا خرابی در قسمت دیگری از خودرو باعث اختلال در عملکرد طبیعی سنسور سرعت شود.

 1. بروز مشکل در سیم کشی و اتصالات

مشکلات فیزیکی مانند سیم کشی نادرست یا قطع ارتباط بین سنسور و سایر قطعات نیز می تواند باعث ایجاد مشکل در عملکرد سنسور سرعت خودرو شود. اتصال و سوزاندن برخی از سیم های قدیمی خودرو نیز می تواند باعث اختلال در عملکرد سنسور مسافت یاب شود.

 1. خراب بودن سنسور

سنسور سرعت خودرو نه تنها برای تعیین سرعت خودرو، بلکه برای کروز کنترل و تنظیم سوخت نیز موثر است. سنسور معیوب می تواند باعث خرابی یا از کار افتادن سرعت سنج شود.

مقالات مرتبط  گیربکس معمولی با گیربکس CVT چه تفاوتی دارد؟

آسیب به قسمت داخلی سنسور سرعت می تواند منجر به ارسال نادرست یا عدم ارسال سیگنال شود. آسیب دیدن یا ترک خوردن سنسورهای سرعت نیز می تواند دلیل کار نکردن سنسور باشد. ممکن است قطعات مغناطیسی سنسور به مرور زمان فرسوده شود.

 1. ایراد واحد فرمان موتور،یکی از دلایل خرابی سنسور سرعت خودرو

واحد کنترل موتور یا ECU با تنظیم، کنترل و هدایت سنسورهای خودرو به عنوان مرکز کامپیوتر خودرو عمل می کند و وظیفه کنترل عملکرد تمامی موتورها را بر عهده دارد. بنابراین خرابی ECU می تواند مشکلات زیادی را در خودرو ایجاد کند. یکی از آنها خرابی سنسور سرعت خودرو است.

علت استارت نخوردن ماشین چیست و چگونه می توان آن را برطرف کرد؟

نشانه خرابی سنسور سرعت خودرو

تشخیص خرابی سنسور سرعت خودرو کار سختی نیست و علائم و نشانه های زیر نشان می دهد که سنسور سرعت خودرو معیوب است و نیاز به تعویض دارد.

 • عدم توانایی در ثابت نگه داشتن سرعت خودرو، کار نکردن درست سیستم کروز کنترل
 • سرعت دقیق خودرو به درستی نمایش داده نمی شود: عقربه کیلومتر شمار روی یک سرعت بالاتر نمیرود یا ثابت می مانند یا مدام تغییر می کند.
 • کاهش قدرت خودرو
 • کاهش بازدهی سوخت و راندمان خودرو
 • لرزش خودرو در زمان تعویض دنده و شتاب گیری
 • چراغ چک موتور یا چراغ چک ترمز ABS روشن می شود. علت های مختلف و زیادی برای روشن شدن چراغ چک موتور وجود دارد. اما اگر هر دو چراغ روشن باشند، ممکن است سنسور سرعت مشکل داشته باشد.
 • عدم نمایش کارکرد خودرو و کار نکردن کیلومتر شمار
 • ایجاد صدای نامناسب در زمان کارکردن خودرو
 • عملکرد بد موتور در هنگام سرعت زیاد
 • خاموش شدن ناگهانی ماشین در هنگام، توقف خودرو، ترمزگیری ناگهانی و عبور از سرعت گیر ها
 • ریپ زدن خودرو در زمان دنده معکوس و سربالایی
مقالات مرتبط  شرایط گرفتن معاینه فنی در سال 1401

 

مهمترین وظیفه سنسور سرعت خودرو ارسال اطلاعات مربوط به سرعت خودرو به ECU است. اگر سنسور به درستی کار نکند یا از کار بیفتد، راننده از سرعت و شتاب خودرو اطلاعی نخواهد داشت.

این موضوع می تواند خطر تصادف را افزایش دهد و یا حداقل برای سرعت بیش از حد مجاز جریمه شود. عملکرد نامناسب سنسور کیلومتر یا ارسال نادرست اطلاعات به ECU نیز می تواند به خودرو آسیب برساند.

این امر به این دلیل است که قسمت‌های مختلف خودرو با هم تعامل دارند و آسیب‌دیدگی در یک قسمت می‌تواند بر عملکرد قسمت دیگر تأثیر بگذارد و به آنها آسیب برساند. بنابراین باید به علائم خرابی سنسور سرعت خودرو توجه کنید و برای رفع مشکل یا تعویض سنسور سریعا اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام کرج کارشناس
ما را در اینستاگرام دنبال کنید.